God Jul önskar SBKs utsände

Här en historisk julhälsning. För ganska precis 40 år sedan rundade SBKs utsände Kap Horn i Whitbread Round the World Race. Det blåste storm, var kallt och blött.  Men eftersom Whitbread var ett ölbryggeri sponsrades deltagarna med fri öl.

Det var något som SBKs utsände tog vara på och firade rundningen med en rejäl burk julöl. (Strax efter rundningen skörade vi storseglet och det blev en hel del jobb för den utsände som på den tiden var segelmakare)

Hela grejen hade nog fallit i glömska om det inte hade varit för att Volvo Ocean Race nyligen uppmärksammade händelsen.

Och med dagens teknik går det att få till en julsång tillägnad alla medlemmar i Skärsätra Båtklubb. Klicka på bilden och njut av skönsången:

 

Fyrtio år senare är det mysigare att sitta i SBKs klubbhus och filosofera över tider som har flytt tillsammans med en annan tomte.

God Jul och Gott Nytt År!

Skärsätra Båtklubb
Fler nyheter

Tvingande vård

Ryktet säger att sofforna på klubbhusets veranda ursprungligen kommer från biografen Röda Kvarn på Lidingö. Hur som helst, Ulla Söderström vårdar dem ömt. Med en

Läs mer »

Vimpeln hissad – alla uppe

Lördagen den 29 oktober halades SBKs klubbflagga och ersätter av den blågula ”vintervimpeln”. Det betyder att sista upptagningen för säsongen är gjord och båtarna på

Läs mer »

En kväll på klubben

En kväll för alla medlemmar. En kväll att träffas och ha roligt. Skärsätra Båtklubb bjuder in till klubbkväll torsdagen den 24 november. Det blir bar

Läs mer »

Glöm inte höstmötet

På onsdag, den 27 oktober, har Skärsätra Båtklubb höstmöte. En kallelse har gått ut via mail till medlemmar och här är en påminnelse. ”Höstmötet är

Läs mer »