Läskigt det där med Facebook? Ja, det är det många som tycker, mig själv inkluderad. Men nu är det så att SBK har en aktiv (och ofta rolig) så kallad privat grupp på Facebook. Snabba, korta nyheter och händelser som SBK:are kan ta del av. Det som publiceras där syns inte på övriga Facebook och ingen förutom gruppens medlemmar ser vad som har lagts upp. Här kan alla gruppens medlemmar lägga upp efter eget tycke och smak.
Gruppen har idag 75 medlemmar. Vill du som medlem eller närstående vara med i gruppen behöver du ha ett facebook-konto. Sök sedan på Skärsätra Båtklubb Lidingö och klicka för att du vill bli medlem. Ansökningen går till administratören och SBKs styrelsemedlem Fia Wigert som handhar ansökningarna.

Våren = starten för båtsäsong
Ja, då är vi igång. Vitsipporna blommar i Kappsta, vintervimpeln är halad, klubbflaggan hissad och soffan vid småbåtssektionens bod är på plats. Årets första sjösättning